Avast İle Çağrı Engelleme Yöntemi

Akıllı telefonunuza gelen çağrılardan rahatsız oluyorsanız aramaları engelleyebilirsiniz. Yeni içeriğimizde bunu Avast programı kullanarak nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Avast, yıllardır dünyaca bilinen, güvenilen bir antivirüs yazılımıdır. Gerek bilgisayarlar gerekse telefonlar için özel sürümleri vardır. Avast’ın mobil sürümünde virüs taramalarının yanı sıra çağrı engelleme yöntemini de kullanabilmek mümkündür. Bu yöntem sayesinde size istemediğiniz numaralardan mesajlar, çağrılar gelmesi engellenir.

Tanımadığınız firmalardan sürekli çağrı gelmesi sizi rahatsız ediyorsa çözüm yollarınız var. Aslında Android işletim sisteminin yalın halinde özellikle eski sürümlerde kendiliğinden çağrı engelleme gibi bir özellik bulunmamaktadır. Bu sebeple anlatımımı Avast üzerinden yapacağım. İlk olarak telefonunuza Avast Mobile Security & Antivirüs uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir.

Yükleme işlemini yaptıktan sonra uygulamamızı çalıştıralım ve sol menüyü açıp menü içerisinden Çağrı Engelleyici seçeneğine dokunalım. Karşınıza Avast Kara Liste çıkacaktır. Bu listede belirtilen telefon numalarının size SMS ve çağrı göndermesini engellemiş olursunuz. Çağrı engelleyiciyi açıp kapamak için de Çağrı Engelleyici yazısının altındaki Açık çentiğini Kapalı hale çevirebelirsiniz. Hali hazırda zaten Açık olacağı için ve şimdi numara engelleyeceğimiz için o kısma ellemenize gerek yok.

Şimdi engelleme işlemini yapmak için sağ alt tarafta bulunan + işaretine dokunun. Avast ile engellemenin güzel tarafı karşınıza Çağrı Günlüğü’nden şeklinde ayrı bir bölme de çıkmasıdır. Yani hem Numara Gir gibi özelliklerin yanı sıra böyle bir nitelik sunulması sayesinde numarasını bilmediğiniz firmalardan gelen istenmeyen mesajları da engelleyebiliyorsunuz.

Aynı zamanda Bütün Bilinmeyen Numalar, Bütün Gizli Numalar seçenekleri ile de tanımadığınız kişilerin sizi aramasını komple engelleyebiliyorsunuz. Bu da yine Avast Mobile Security’nin çağrı engelleyicisinin güzel özelliklerinden.

Farzedelim ki numara engelleme yapacaksınız. O halde Numara Gir seçeneğine dokunun ve Telefon Gir kısmından engellemek istediğiniz numarayı girip Onayla seçeneğine dokunun. Numaranın kara listeye alındığını göreceksiniz. Böylece artık o numaradan rahatsız edilmeyeceksiniz.

Eğer kara listeye aldığınız bir numarayı listeden çıkarmak isterseniz de Kara Liste alanına girip engellemiş olduğunuz o numaranın yanındaki seçeneğe dokunun ve Kara Listeden Sil komutunu seçin.  Böylece tekrar o numaraya erişilebilirliğiniz açılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir