Dijital Göz Yorgunluğu Hakkında Kritik Bilgiler

Dijital göz yorgunluğu bilgisayar kullanıcılarınnın özellikle dikkat etmesi gereken bir rahatsızlıktır. Gözlerinizde pek çok görme kusuru ve ağrı oluşmasına neden olabilir.

Bilgisayara bakarken gözün bozulacağı veya gözlük takılmazsa gözün bozulacağı gibi söylentiler halk efsanesidir. Günümüzde doktorların çoğu gözün bozulup bozulmamasının bilgisayar kullanmayla bir alakası olmadığını söyler. Fakat gözlerin uzun süre boyunca yapay ışığa maruz kaldığında bozulabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Gözleriniz sık sık aynı noktaya üstelik mavi ışık yayan bir noktaya baktığında çabuk yorulur. Dijital ürünler kullanırken gözünüze gelen ışıklar zararlıdır. Özellikle insan gözü bir yeteneğini çok fazla kullanamadığında o yetiyi kaybedebilme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Özellikle lise çağlarında ortaya çıkan uzağı görme sorunları mavi ışığa maruz kalınmasıyla daha da artabilir. Çünkü gözlerin gelişimi bu yaşlarda henüz tamamlanmaz.

Dijidal göz yorgunluğu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta mavi ışığın sadece bilgisayarlar tarafından da yayılmamasıdır. Mavi ışık güneş tarafından da gelir. Zararlı ışıkları sadece bilgisayar gibi yapay cihazlardan almayız. Çıplak gözle güneşe bakmak çok zararlıdır ve zaten uzun süre bakabilmeniz mümkün değildir.

Kapalı bir havada dışarıya çıktığınızda evde durup bilgisayara baktığınızdan çok daha fazla mavi ışığa maruz kalırsınız. Fakat dışarıdayken gözleriniz faaldir ve yeteneklerini daha iyi kullanır. Örneğin evin içerisinde bilgisayar ekranına bakmakla dışarıda manzaraya, uzak bir bölgeye bakmak, gözlerin sürekli farklı noktalar bakması ve kendisini geliştirmesi oldukça farklıdır.

Dijital cihazlar, bunlar göz önüne alındığında dijital göz yorgunluğuna, uzağı görme yetisinin zedelenmesine neden olabilir. Bu sebeple kişinin yapması gereken şeylere baktığımız zaman; Kişi bilgisayar kullanırken yarım saat civarında bir mola verip gözlerini dinlendirmeli, uzakları izlemeli, örneğin ufak yazıları okumaya çalışmalıdır. Çünkü bu sizin gözünüz bozuksa bile kendisini geliştirmeye zorlamasına neden olur. Fakat bunun ayarını da çok kaçırdığınızda gözünüzün haddinden fazla yorulmasına yol açarsınız. Çünkü gözünüz özellikle bozukken uzaktaki bir yazıyı okuyamaya çalıştığında daha çok yorulur.

Dijital göz yorgunluğuna maruz kalmamak için dışarıya çıkarken kaliteli bir güneş gözlüğü takmalı, evin içerisinde bilgisayar ve telefon kullanırken mavi ışık filtresi yardımcı uygulamaları aktif etmeli, bilgisayar kullanırken arada sırada mola verip göz egsersizleri yapmalı ve gözünüzü dinlendirmelisiniz. Bu şekilde gözlerinizin eskisine göre daha iyi olduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir