Mafia Serisinin Tarihi Gelişimi

Gelmiş geçmiş en iyi oyun serilerinden biri olarak gösterilen Mafia serisinin tarihi gelişimine bir göz atıyoruz. Mafia serisi bu günlere nasıl geldi?

Oyuncular için ayrı bir yeri olan bu seri, özellikle mafya temalı filmlerden ve dizilerden hoşlananlar için biçilmiş kaftandı. Aynı zamanda size harika bir açık dünya sunması sanal dünyadaki özgürlüğünüzü elde etmenizi sağlıyordu. Mafia serisinin tüm oyunlarında sokaktaki insanlara sataşabiliyor, tanımadığınız kişilerin arabalarını çalıp köşe bucak polislerden kaçabiliyor veya polislerle çatışmaya girebiliyordunuz. Mafia oyunları bu yönüyle GTA serisine oldukça benzetiliyor ve GTA sevenler genelde bu oyunu da çok seviyor.

Yolculuk Mafia 1 ile başlamıştı

Mafia serisinin ilk oyunu olan Mafia 1, bundan çok çok uzun yıllar önce, 2002 yılında piyasaya sürüldü. Sunduğu özgür dünya ve kaliteli hikayesi, sinematik sahneleri ile dikkatleri üzerine çeken Mafia 1, aynı zamanda serinin en zor oyunu denilebilir. O dönemin şartları itibariyle karakterinizi pek de istediğiniz gibi yönlendiremiyordunuz ve bu da oyunu daha zor bir hale getiriyordu.

Mafia 2 ile seri haline dönüşmüştü

Oyunun geliştiricisi, ilk oyunun epey sevilmesinin ardından uzun bir zaman sonra ikinci oyun olan Mafia 2 ile karşımıza çıktı ve böylece Mafia bir seri haline dönüştü. Mafia 2, tıpkı ilk oyunda olduğu gibi hikaye anlamında çok gelişmiş, kaliteli bir oyundu. 2010 yılında piyasaya sürülen oyun, kaliteli grafikleri sayesinde döneminin en gerçekçi grafiklere sahip açık dünya oyunlarından biri olarak gösterilmişti.

Mafia 2’de de yine Mafia 1 oyununda olduğu gibi eski zamanlara yolculuk ediyor, 1940’lı yıllarda oyunumuzu oynuyorduk ve araçların, insanların giysilerinin hatta radyoların ve ev dekorasyonlarının bile buna göre dizayn edilmesi daha bir hoştu.

Mafia 3 ile üçüncü oyunu gelmişti

Son olarak seriye Mafia 3 oyunu eklendi. Serinin çok beklenen bir oyunuydu ve 2016 yılında piyasaya sürüldü. Fakat her zaman grafikleriyle ve optimizasyonuyla övülen seri, bu oyunla birlikte ağır eleştiriler aldı. Çünkü grafikleri dönemine göre sönük kalmıştı ve oyunda önemli buglar, optimizasyon sorunları vardı. Buna rağmen hikaye yönü kuvvetliydi ve yine oyuncuların saatler harcadığı bir yapım oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir