Max Payne Serisinin Tarihi Gelişimi

Dünyanın en ünlü oyun serilerinden Max Payne, gözlerini Max Payne 1 ile açtı ve devamında Max Payne 2 ve 3 oyunları çıktı. Hazırladığımız yeni makalemizde sizler için bu sürecin nasıl işlediğini detaylarıyla anlatacağız.

Max Payne 1, Max Payne serisinin ilk oyunuydu ve 3D oyun dünyasının da önemli ilk oyunlarından biriydi. Kaliteli grafikleri ile dikkat çeken Max Payne  güzel hikayesiyle de taktir topluyordu. Oyun 2001 yılında çıktı ve haliyle günümüze göre çok eski bir grafik teknolojisini barındırıyor. Fakat o dönemin şartlarına göre grafikleri gayet iyiydi. Hikayesi ve oynanışı hala günümüzdeki pek çok grafikleri güzel oyuna taş çıkarıyor.

Max Payne 2 oyunu ise Max Payne 1’den kısa bir süre sonra 2003 yılında çıktı. Grafik kalitesi bakımından parmak ısırtıyordu çünkü ilk oyunun da üzerine epey eklenmişti. Artık karakterler çok daha gerçekçi gözüküyordu. Aynı zamanda özellikle iç mekanlar harika gözükmekteydi. Döneminin grafiksel anlamda en iyi oyunlarından biri olmasının yanı sıra ilk oyuna nazaran daha keyif veriyordu. Oynanışı eski oyuna göre ciddi anlamda farklılıklara uğramıştı.

Max Payne serisinin ilk oyununda gördüğümüz çizgi roman ile hikaye anlatma özelliği bu oyunda da aynen vardı. Böylece sinematik sahnelerden pek hoşlanmayanlar için oyun biçilmiş bir kaftan olmasının yanı sıra farklı hikaye anlatımı ile bugün bile akıllarda kalmıştır. Çizgi romanla hikaye anlatma tarzı Max Payne 3 oyununda da karşımıza çıkmıştı.

Max Payne 3 demişken, oyunun uzun yıllar sonra gelmesinden ve serinin son oyunu olmasından mutlaka behsetmemiz lazım. Max Payne 3, 2012 yılında yani Max Payne 2’den tam 9 yıl sonra çıktı ve böylece serinin yoğun özlemini giderdi. Grafiksel anlamda inanılmaz bir değişime uğrayan Max Payne 3’te artık ana kahramanımız Max Payne de olgunlaşmış, yaşı ilerlemişti. Günümüzde hala oynanan Max Payne 3, gerek hikayesi gerekse oynanışı ile oyunculardan taktir toplamıştı. Oyunun grafikleri o kadar güzel gözüküyordu ve sistemleri zorluyordu ki pek çok donanım performans testinde Max Payne 3 oyunu kullanılmıştı.

İlerleyen süreçte yeni bir Max Payne oyunu görüp görmeyeceğimiz meçhul. Fakat oyuncuların gönlünde her daim alanının en iyi oyunlarından biri olarak kalacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir