Paylaşımlı ve Paylaşımsız Grafik Kartı Arasındaki Farklılıklar

Paylaşımlı ve paylaşımsız olmak üzere grafik kartları ikiye ayrılmaktadır. Yeni makalemizde ikisi arasındaki temel farklılıklara değineceğiz.

Bir anakartı harici bir grafik kartı olmadan bilgisayara takıp çalıştırabilirsiniz. Harici olarak herhangi bir grafik kartı olmadan da monitörünüze görüntü gelebilmektedir. Bunu anakartınızda dahili grafik yongası veya diğer adıyla paylaşımlı grafik kartı ile yapabilirsiniz.

Anakartımızın üzerinde bulunan dahili grafik birimleri , her işlemi yerine getirme konusunda başarılı değildir. Özellikle kaliteli oyunları çalıştırma adına paylaşımlı grafik kartlarının başarısız olduğu bilinmelidir. İkisi arasındaki temel farklılık budur. Paylaşımlı grafik kartlarının temel görevi bilgisayara görüntüyü verip ofis işlerini yapabilecek, videoları açabilecek şekilde çalışmaktır. Fakat daha fazlasına genellikle gücü yetmeyecektir.

İşte daha fazlasını isteyenlerin kaliteli bir paylaşımsız grafik kartı kullanması yani anakarta bir başka grafik kartı takması gerekir. Bu grafik kartların kendi içerisinde güç dengeleri vardır. Üst seviye, oyun için özel üretim grafik kartları sayesinde son çıkan oyunlar oynanabilir. Günümüzde paylaşımsız grafik kart üreten iki büyük firma vardır. Bunlar NVIDIA ve AMD‘dir. Bu iki firmadan bütçenize ve hedefinize uygun grafik kartını satın alabilirsiniz.

Paylaşımsız grafik kartlarının kendi içerisinde ayrıldığına şahit oluruz. 2 GB VRAM, 4 GB VRAM, GDDR5, GDRR3, 128 Bit, 256 Bit gibi… Fakat grafik kartın performansı sadece bunlardan ibaret de değildir. Önemli olan GPU’dur. Günümüzde iyi bir oyun deneyimi yaşamak için ideal olan grafik kartı VRAM değeri 4 GB olup bunun 2019’da 6 GB’a yükseleceğini tahmin etmekteyiz. Grafik kartların birbirlerine karşı fiyat olarak büyük farklılıkları vardır. Örneğin 300 TL’ye de, 3000 TL’ye de grafik kartı bulunabilmektedir.

Bir sistemde hem paylaşımlı hem paylaşımsız grafik kartı kullanılabilir mi?

Bu mümkündür fakat aynı anda monitörünüz sadece birini görüp onunla çalışacaktır. Aynı anda birden fazla grafik kartın çalışabilmesi için Crossfire veya SLI gibi teknolojiler kullanılmalıdır ve o ayrı bir konudur. Paylaşımlı bir grafik kartı, paylaşımsız grafik kartı takıldığında devre dışı olur. Zaten paylaşımsız grafik kartlarının kendine ait bir girişi vardır. VGA, HDMI, DisplayPort gibi bağlantı türleri uygulanabilir.

Sonuç itibariyle profesyonel amaçlar için veya oyun için yüksek performanslı bir grafik kartına ihtiyacınız yok ise paylaşımlı grafik kartı işinizi görecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir