Steam Nedir? Ne İşe Yaramaktadır?

Hazırladığımız yeni makalemizde Steam platformu ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz. Steam’in ne olduğunu, ne işe yaradığını ve daha pek çok bilgiyi paylaşıyoruz.

Steam, en kısa tabiriyle çevrimiçi sanal mağaza uygulamasıdır. Steam uygulamasını resmi sitesinden ücretsiz olarak indirirsiniz ve sonra açtığınızda sizden bir üyelik oluşturmanız istenir. Üyelik açtıktan sonra platforma bağlanır ve Steam’den yararlanmaya başlarsınız.

Eskiden oyunlar kutulu bir şekilde fiziki olarak satılıyordu. Fakat Steam gibi platformların yaygınlaşması ile birlikte artık oyuncular oyun satın alacakları zaman bir mağazaya gitmek ve DVD ile uğraşmak zorunda değiller. Kaldı ki günümüzde pek çok bilgisayarda DVD girişi bile bulunmuyor. Sonuç itibariyle Steam platformu, insanların zahmetsiz ve hızlı bir şekilde üstelik uygun fiyatlara oyun satın alabilmesini sağlıyor.

Geçtiğimiz dönemde D&R, Vatan Computer, Gold, Media Markt gibi teknoloji perakende satış mağazaları kendi araların yapmış olduğu anlaşmalarla gündeme oturmuştu. Kendi aralarında bir fiyat belirlemişlerdi ve oyunların ücretlerini arttırmışlardı. Hepsinde aynı yüksek fiyatı gören oyuncular bu durumdan bezmişti. İşte Steam bu gibi tehlikelerin de önüne geçti. Elbette Steam’de aldığınız oyunların kutulu olmaması ve özel sürprizleri içerisinde barındırmayıp her oyunu indirmek zorunda bırakması bir dezavantaj. Ancak bu sebeple oyunun fiyatını çok daha düşük tutmaları tam tersi bir avantaja dönüşüyor.

Steam’den bir oyunu satın alıyorsunuz ve anında kütüphanenize ekleniyor. Böylece nereye giderseniz gidin oyunu hemen indirmeye başlayabiliyorsunuz. Size ait olan kullanıcı adı ve şifreyi bildiğiniz, hatırladığınız müddetçe istediğiniz her bilgisayarda satın aldığınız tüm oyunları listeleyip indirebilirsiniz. İşte Steam’in en büyük avantajlarından biri de budur.

Üstelik Steam üzerinde bulunan oyununuza bir güncelleme geldiğinde Steam bunu otomatik olarak yapmaktadır. İndirilebilir içerikleri ve oyun hakkında yazılan yorumları, incelemeleri detaylı olarak görebilmenizi sağlamaktadır. Bazen oyuna sonradan güzel DLC’ler ve performans güncellemeleri eklenebiliyor. Bunlara Steam üzerinden rahatlıkla ulaşılıyor. Steam üzerinde arkadaşlıklar edinebiliyor, arkadaşlarınızın etkinliklerini takip edebiliyorsunuz.

Steam ile oyun kurmak çok kolay çünkü yapmanız gereken tek şey klasör seçip İleri komutuna basmak. Genel olarak Steam, size ait sanal bir oyun kütüphanesinin oluşmasını sağlıyor ve pek çok avantajıyla oyuncuları cezbediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir