Telefon Ekranını Temizlerken Bunlara Dikkat!

Akıllı telefonlarınızın genel bir temizliğini yaparken hangi unsurlara dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Hazırladığımız yeni makalemizi inceleyerek kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Akıllı telefonlar sıklıkla temizlenmelidir çünkü çok sayıda mikrobu barındırır. Dışarıda örneğin otobüsteyken, kafelerde telefonumuzu kullanırız. Dışarı ile temas mikrop ve kir sayısını da doğru oranda arttırmaktadır.

Telefon ekranları oldukça hassas yapıdadır. Eskiden daha çabuk kırılıp zarar görebilen bu ürünler artık eskisine nazaran daha dayanıklı ve su geçirmezdir. Yine de yapacağımız bazı hatalar telefonumuzu kaybetmemize neden olabilmektedir.

Akıllı telefonu temizlemek için kullanılacak olan en doğru teknik yumuşak, iz bırakmayan, temiz bir bez kullanmaktır. Peçete, ıslak mendil gibi malzemeleri ise kullanmamaya çalışın. Bezi kuru bir şekilde de kullanmamalısınız. Eğer bezi ıslatmadan yüzeye uygularsanız ve üstelik bastırırsanız telefonunuzun tam olarak temizlenmediğini ve hatta çizildiğini görebilirsiniz.

Yapılması gereken şey yumuşak, temiz bir bezin üzerine birazcık su damlatmaktır ve o şekilde yüzeye uygulamaktır. Islatırken fazla ıstatmamaya özen gösterin çünkü cihazınızın IP68 sertifikası gibi herhangi bir suya dayanıklılık yetisi yoksa zarar görebilir. O yüzden nemli bir bez uygulamak iyidir. Yavaşça ekranınızı çok bastırmadan nemli beziniz ile siln. Cihazınızın ekranını sildikten sonra nemli beziniz ile diğer taraflarını da silebilirsiniz.

Bazen akıllı telefonun mikrofon girişi, şarj girişi gibi kısımlarında toz topaklanmaları olabiliyor. Bunları temizlemek için  de iğne kullanabilirsiniz. Fakat iğneyi dikkatli kullanmalısınız ve ucuna yumuşak ufak bir cisim yerleştirebilirsiniz. Çünkü yanlış yapacağınız bir hareket mikrofon veyahut şarj girişine zarar vermenize neden olabilir.

Telefondaki mürekkep, ruj izlerini nasıl temizleyebilirim?

Bunun için yine mikrofiber bezinizi nemlendirin ve yüzeye uygulayın. Çok bastırmadan inatçı lekeyi hızlı hızlı silin ve geçtikten sonra tekrar bezin kuru kısmı ile aynı kısmı silin.

Ekranı camsil veya diğer ev aletleri ile temizlemek doğrumu?

Bu yanlıştır. Cihazınızın ekranına camsil veya diğer kimyasalları uygulamak büyük olasılıkla zarar görmesine yol açacaktır. Özellikle Apple cihazlarda bu sebeple bozulmalar meydana gelmektedir. Fakat akıllı telefon ekranını temizlemek için özel bazı spreyler vardır. Bunları uygulamalak herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir